Jozef Török - Montana

Ústredné vykurovanie - Podlahové vykurovanie

Podlahové vykurovanie zaraďujeme do kategórie nízkoteplotných systémov. Ich straty dosahované vedením a distribúciou sú menšie ako pri klasickom radiátorovom vykurovaní. Nakoľko pri podlahovom kúrení je najvyššia teplota práve pri podlahe, tepelná pohoda sa dosahuje pri nižšej teplote, pretože „nohy máme v teple“. Zníženie teploty len o 1◦C má za následok energetickú úsporu 6%.Vysoký podiel sálania zabezpečuje, že vzduch v miestnosti neprúdi tak intenzívne, tým sa znižuje vírenie prachu čo uvítajú najmä alergici.

Za ďalšiu výhodu môžeme považovať fakt, že v priestore s týmto druhom vykurovania sa nenachádzajú iné vykurovacie telesá, ktoré by prekážali alebo negatívne vplývali na interiér. Pri otázke životnosti má tiež navrch tento druh vykurovania, ktorá je vďaka nižším prevádzkovým teplotám niekoľkonásobne vyššia ako životnosť klasických radiátorových systémov.

Teplovodné rozvody podlahového vykurovania sú zaliate v betónovom lôžku pod podlahovou krytinou spolu s vrstvou tepelnej izolácie. Teplota vykurovacej vody v podlahovom kúrení dosahuje najviac 55 ◦C, takže základnou podmienkou je nízkoteplotný zdroj tepla alebo kombinácia klasického zdroja s akumuláciou teplej vody v zásobníku.

Najčastejšie používame rúrky:

HERZ, REHAU, GABOTHERM, UPONOR, IVAR, TIEMME
(alebo podľa vlastného výberu zákazníka)

Všetky obrázky sú nami realizované stavby.